Bita śmietana do tortu – jakim sposobem warto ją wykorzystać i z jakiego powodu dobrze jest zdecydować się na jej dodanie?

Wykonanie tortu to dosyć ogromne wyzwanie. Naturalnie, wiele zależy od tego, z jakiego przepisu się korzysta, gdyż stopnie trudności są różne, niemniej jednak, smaczne ciasto to zawsze trudne zadanie.

więcej na temat
Jednym z podstawowych elementów tortu jest głównie bita śmietana. To szczególnie pyszne uzupełnienie tortu, jakie może jeszcze pełnić funkcje dekoracyjne. Za pomocą bitej śmietany można bowiem udekorować powierzchnię ciasta. Wystarczy wykonać „kleksy” śmietany na jego obrzeżach, żeby uzyskał on całkiem odmienny wygląd. Bita śmietana do tortu jest naprawdę sztywna, tym samym ma się pewność, że dekoracja od razu się nie rozpadnie, naturalnie jeśli będzie trzymana w lodówce.

Bita śmietana może służyć też jako krem do przekładania następnych warstw tortu – sprawdź sposób. W tym przypadku jednakże trzeba zachować umiar, w szczególności jeśli śmietana jest naprawdę dosyć słodka, gdyż przesłodzony tort (spray spożywczy) z pewnością nie będzie wystarczająco smaczny.

Bitą śmietanę można kupić gotową w sklepie. Zazwyczaj jest ona sprzedawana w niewielkiej butelce z pomocnym dozownikiem, co ułatwia korzystanie z produktu. Jest to naprawdę powszechne rozwiązanie, ponieważ śmietana jest gotowa do szybkiego użytku. Opcjonalnie, kiedy ma się więcej czasu, bitą śmietanę można z powodzeniem wykonać samodzielnie. W tym celu najlepiej jest użyć prawdziwej, wiejskiej śmietany, jaka zagwarantuje masie doskonały smak. Taka śmietana jest dziś bez problemu dostępna w sklepach, toteż na pewno odnajdzie się odpowiedni produkt.

tort

Autor: Michael Kopp
Źródło: http://www.flickr.com

Śmietanka powinna być ubijana do momentu, aż uzyska się puszystą masę. Poza tym, trzeba ją osłodzić. Ilość cukru jest zależna najczęściej od indywidualnych oczekiwań smakowych, jednak przyjmuje się, że 200 mililitrów śmietanki powinno zostać posłodzone 1 łyżką cukru pudru. Cukier puder jest najlepszy, ponieważ dużo łatwiej łączy się z masą i staje się w związku z tym w zasadzie niewyczuwalny. W zależności od tego, jaki tort chce się zrobić, bitą śmietaną można wzbogacić o inne smaki. Doskonale sprawdza się między innymi alkohol, szczególnie gdy bita śmietana ma zostać wykorzystana do przełożenia kolejnych warstw tortu. Na dodatek, dodać można również sproszkowaną czekoladę, która znakomicie komponuje się z tortami wiśniowymi.