Zioła – w czym mogą nam przynieść ulgę

Ziołolecznictwo ma wielowiekową tradycję. Obecnie, pomimo obecności olbrzymiej liczby farmaceutyków syntetycznych, leczenie ziołami jest dalej popularne. Pomimo powszechnego przekonania, że zioła mają właściwości uniwersalne oraz są środkami w pełni bezpiecznymi, źle przyjmowane mogą nam zaszkodzić. Z kolei lekarstwa ziołowe używane umiejętnie, są nieocenionym elementem kuracji poniektórych chorób.

Autor: Firma Jard sp z o.o.
Fitoterapia, czyli leczenie z pomocą roślin, wykorzystuje wiedzę o substancjach zawartych w ziołach oraz ich działaniu na organizm człowieka. Zioła to bezsprzecznie pomocne leki, które odgrywają istotną funkcję w leczeniu, niemniej jednak przy ich aplikowaniu niezbędne będzie przestrzeganie pewnych reguł. Jedną z najistotniejszych właściwości ziół jest ich wpływ na normalizację działania organizmu człowieka. Niewątpliwą zaletą leków roślinnych jest ich łagodniejsze oddziaływanie, mające związek z mniejszymi niż w wypadku leków syntetycznych działaniami ubocznymi.

Z roślin pozyskiwane są rozmaite części o oddziaływaniu uzdrawiającym. Mogą to być: ziele, liście, owoce, kwiaty, nasiona, kora, korzenie lub kłącza. Podstawowym sposobem konserwacji ziół jest suszenie, niemniej jednak składowanie ziół w podobnej postaci wymaga specjalnych warunków, zatem chronienia przed wilgocią oraz promieniami słońca. Z suszonych ziół, po zalaniu wrzącą wodą przygotowuje się napary, a więc herbatki ziołowe. Bardziej trwałymi oraz łatwiejszymi do składowania a równocześnie bardziej skoncentrowanymi formami ziół są wyciągi alkoholowe, a więc nalewki (czyli zioła w roztworze cukru), soki lub olejki. Zioła są także osiągalne w formie tabletek, kapsułek lub granulatów.

O czym powinno się pamiętać wykorzystując zioła? Żeby bez ryzyka i skutecznie wykorzystywać zalety ziołolecznictwa, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że nadmiar środków ziołowych może nam zaszkodzić. Trzeba zatem używać je tylko w ilościach zgodnych z zaordynowaniami specjalisty lub producenta, a ponieważ medycyna naturalna pod Warszawą (jak także w pozostałych miastach) jest ogromnie popularna, profesjonalistów z tego obszaru nie brak.

Ziół nie powinny stosować kobiety w ciąży, a poniektórych także kobiety karmiące naturalnie.

Ten tekst wydał Ci się intrygujący? Masz chęć na więcej posty? Zatem nie wahaj się i klikaj dentystyka kraków w podany link.

Przed zastosowaniem kuracji ziołowej u naszych pociech zawsze trzeba poradzić się lekarza.