Do jakiego celu służą młotki neurologiczne oraz jakie rodzaje odruchów możemy wyróżnić?

Jest to przyrząd medyczny, który jest wykorzystywany przez lekarzy, żeby zbadać głębokie odruchy ścięgniste. To badanie jest to ważna część badania neurologicznego, które ma na zamyśle wykrycie nieprawidłowości w obwodowym oraz ośrodkowym układzie nerwowym.
Prawidłowy odruch jest to prosta reakcja, jakiej nie można by kontrolować oraz jest reakcją odpowiednią do bodźca.

wysiłek

Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com
Może być odruch bezwarunkowy oraz warunkowy. Na odruchy bezwarunkowe najmniejszego wpływu nie posiadamy, ponieważ są zapisane w genach. Są nieświadome oraz niekontrolowane dlatego też nie można oszukać neurologa. Ratują nas chociażby przed zakrztuszeniem czy strzegą nas przed poważniejszym efektami zatrucia. Do odruchów bezwarunkowych zaliczają się dla przykładu odruch wykrztuśny, wymioty czy kaszel. Na nich są skonstruowane również zachowania instynktowne przykładowo instynkt macierzyński.
Para młoda

Autor: John Hope
Źródło: http://www.flickr.com
Młotki neurologiczne są wykorzystywane do kontroli głębokich odruchów ścięgnistych. Są zrobione z wysokostopowej stali chirurgicznej niezwykle wysokiej jakości. Są bardzo wytrzymałe. Jest to produkt wielokrotnego użytku i może być poddawany procesom sterylizacji. Taki młotek neurologiczny zakończony jest z dwóch stron gumową, czarną główką. Ma precyzyjnie wykonaną chromowaną rączkę. Posiada także odkręcaną igłę znajdującą się u góry młotka i odkręcany pędzelek, który znajduje się u dołu młotka. W komplecie możemy znaleźć igłę oraz miotełkę. Niezawodność i stabilność to wyróżnia wszystkie typowe młotki neurologiczne, które są przeznaczone do kontroli odruchów. Wszelkie młotki neurologiczne nabywane w internecie dostarczone są w torebkach. Badanie neurologiczne jest to niezwykle szczegółowe badanie fizykalne, które zawiera obserwowanie i ocenę poruszania się pacjenta.

Obejmuje również zdolności chorego do robinia określonych poleceń. Wtedy także sprawdzane są odruchy. Neurolog (zobacz również konsultacje neurologiczne warszawa) również śledzi chód. Także ocenia mowę, wzrok czy też orientację.