Operacja haluksów – czy to wyłączna metoda leczenia?

Haluksy to problem znacznej części społeczeństwa, dotyka przede wszystkim panie. Największym wrogiem naszych nóg są buty na wysokim obcasie lub obuwie, błędnie dobrane rozmiarem. Jest sporo różnych sposobów medycznych na walkę z haluksami, lecz w niektórych przypadkach pomóc może tylko operacja.

Leczenie stóp

Autor: Freebird
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy to tak zwany paluch koślawy, czyli deformacja stawu palucha. Początkowo choroba może mieć przebieg bezobjawowy, lecz z czasem powstaje stan zapalny, chore miejsce staje się zaczerwienione, a chory odczuwa uporczywy ból. Leczenie haluksów może przebiegać na różne sposoby i zależne jest od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta oraz innych czynników.

Masz ochotę znaleźć więcej ciekawostek (http://www.sosushi.pl/restauracja-sushi-przezmierowo/) na publikowany problem? Jeśli tak, to bez obaw kliknij ten link, a na pewno będziesz czuć zadowolenie!

Operacja halluxów wcale nie jest jedyną metodą na pozbycie się uporczywego schorzenia, natomiast prawdą jest, że w większości przypadków chorzy przychodzą na tyle późno do specjalisty, iż nieinwazyjne środki już nie pomogą (źródło). Jeśli chodzi o haluksy operacja może także przybrać różną formę, bowiem istnieje wiele odmian operacyjnego leczenia tej choroby.

Leczenie haluksów musi być odpowiednio dostosowane do zmian u konkretnego pacjenta ponieważ jedynie wybór słusznej metody pozwoli zapobiec powstawaniu zniekształceń w przyszłości (więcej w temacie). W grupie nieoperacyjnych dróg leczenia wymienić musimy fizjoterapię, obuwie z wkładkami ortopedycznymi oraz unikanie butów na obcasach. Coraz częściej można w aptekach znaleźć specjalne plastry oraz maści, łagodzące dolegliwości bólowe. Zazwyczaj jedyną zalecaną metodą na zwalczenie przypadłości jest operacja halluxów.

Wystarczy jednak wprowadzić do internetu: „haluksy operacja”, by przekonać się, jak odmienne metody operacyjne istnieją. Współczesne zdobycze medycyny pozwoliły zminimalizować konieczność unieruchomienia nogi po zabiegu w gipsie, w przeważającej większości przypadków stosuje się specjalne obuwie pooperacyjne, które pacjent nosi przez kilka tygodni (więcej szczegółów).

Operacja każdorazowo jest poprzedzona wnikliwym wywiadem, chodzi o to, by wybrać najlepszą metodę, która da najlepsze i najbardziej trwałe rezultaty. Rzecz jasna, po zabiegu nie należy zapominać o profilaktyce, tak, by nie dopuścić do nawrotu deformacji.