Ekologiczne produkty receptą na zdrowie

herbatki ziołowe

Autor: Firma Jard sp z o.o.
Od najwcześniejszych lat ludzie wykorzystywali rośliny, zioła i pozostałe naturalne środki do celów leczniczych.

Duża liczba preparatów farmakologicznych bazuje na naturalnych substancjach. Środki z ziół mogą mieć bardzo korzystne działanie. Można je znaleźć w różnych formach, albo samodzielnie zebrać i przyrządzić. Nie można jednak zapominać by być ostrożnym. Nie wszystkie bowiem substancje naturalne będą pozytywnie działać na każdego. Powinno się brać pod uwagę takie elementy jak płeć, wiek, ciąża czy uczulenia. Poza tym medycyna naturalna nie może zastąpić środków farmakologicznych, może jedynie wspomóc ich efekty, lub też służyć profilaktycznie.

Herbatki ziołowe

Jedną z najpopularniejszych postaci, w jakich przyjmuje się naturalne środki, są herbatki ziołowe. Ich rodzajów jest bardzo dużo, tak samo zastosowań. Dostępne są nie tylko w aptekach, ale także niejednokrotnie w normalnych sklepach, lub automat do pojenia cieląt na straganach. Głównym wykorzystaniem herbatek na bazie ziół są dolegliwości układu pokarmowego. W sytuacji bólu żołądka wywołanego niestrawnością pomocne są herbatki z mięty lub dziurawca. Analogicznie sytuacja ma się w razie zgagi. Na dolegliwości wywołane nieregularnym cyklem miesiączkowym oraz bólem podczas menstruacji potrzebny może być krwawnik. Z kolei najbardziej popularnym preparatem o działaniu uspokajającym jest melisa. Pije się ją w formie wywaru. Trzeba pamiętać jednak, że nawet takie środki jak napary z ziół mogą powodować skutki uboczne. Może to być na przykład osłabienie działania stosowanych w tym samym czasie leków, co ma miejsce w przypadku dziurawca.

Inne postaci preparatów z ziół

Tak samo często jak herbatki, naturalne suplementy diety przybierają postać soków. W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszy się sok z brzozy. Jego walory smakowe są niezaprzeczalne, podobnie jak korzystne oddziaływanie na organizm. Innym popularnym preparatem jest sok z owoców noni. Owoc noni, czyli morwa indyjska, jest rośliną, która pomaga na wiele dolegliwości. Między innymi pomaga na różnego rodzaju bóle, jak również przyspiesza procesy gojenia.