Jakimi chorobami zajmuje się dermatolog i czego używa do badań?

Jeśli zauważysz u siebie jakieś zmiany na skórze to znak, że musisz zgłosić się do fachowca. Znajdzie on przyczynę pojawienia się zmian i wdroży odpowiednie lekarstwa, aby zapobiegać dalszemu rozwojowi zmian.

waga

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy dermatolog laser frakcyjny co2 jest ekspertem w gałęzi medycyny, która zajmuje się chorobami skóry. Bada on cerę oraz chce znaleźć prawdopodobne źródła nieprawidłowego jej wyglądu. Trzeba pamiętać, że zmiany skórne nie muszą mieć źródła w wadliwym jej funkcjonowaniu. Zazwyczaj są następstwami zmian hormonalnych czy też chorób zakaźnych. Nauka ta dzieli się na dwie podstawowe specjalizacje: dermatologię kliniczną oraz doświadczalną. Pierwsza z nich zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem skórnych zmian, natomiast druga głównie koncentruje się na badaniach skóry. Można ponadto wyróżnić dermatologię dziecięcą czy też medycynę estetyczną. dermatologia dziecięca jest dziedziną, która zajmuje się chorobami skórnymi u dzieci. Kosmetologia wykorzystuje do terapii nie lekarstwa, a kosmetyki. Medycyna estetyczna natomiast stosuje inwazyjne zabiegi kosmetyczne i leki. Robi to nie po to, żeby uzdrawiać skórę, ale żeby poprawić jej wygląd oraz aby uchronić ją przed przebiegiem starzenia.
dermatolog
W czasie wizyty dermatolog najpierw przygląda się niepokojącym zmianom gołym okiem. Powinien jednak przeprowadzić także dokładniejsze badania przy wykorzystaniu dermatoskopu. Jest on urządzeniem z załączoną lampką, która zwiększa pole widzenia tak jak lupa. Możliwe jest dzięki temu szczegółowe obejrzenie konkretnego kawałka skóry. Przyrząd ten głównie jest wykorzystywany do kontrolowania znamion barwnikowych.

Gdy lekarz podejrzewa, że za chorobę mogą odpowiadać zarazki, zleca wtedy wymaz ze skóry. Pokierować może także na badania krwi. Jeśli zmiany na skórze są spowodowane alergią, doktor kieruje pacjenta na testy alergiczne albo od razu do alergologa.