Czym jest i w jaki sposób leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Jednym z powszechnie występujących zaburzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej – szczególnie wśród osób po 50 roku życia, żyjących w krajach wysokorozwiniętych. Czym się charakteryzuje i jak odbywa się leczenie?

Warto wyjaśnić, czym jest sama plamka żółta. To w istocie mały obszar,

wzrok

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

zlokalizowany w centrum siatkówki oka, który u każdego człowieka odpowiada za prawidłowe centralne widzenie oraz sposobność|stoi na straży właściwego centralnego widzenia i możliwości zauważania szczegółów, jak również rozróżniania kolorów. To konieczne w trakcie czytania, jazdy samochodem czy oglądania TV, kiedy te zdolności są stanowczo potrzebne. Przez zwyrodnienie dochodzi do coraz znaczniejszego pogorszenia widzenia chorego, aż całkiem straci on możliwość centralnego widzenia i wobec tego zdolność do realizowania wyżej wskazanych czynności.

Zwyrodnienie zachodzi powoli, a jako że jest bezbolesne, wielu sądzi, iż to zwyczajne pogorszenie wzroku. Jedynie w niewielu przypadkach proces ten jest szybszy. Wyróżnia się 2 rodzaje zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyka więcej ludzi i nie prowadzi do niemałego upośledzenia w zmyśle wzroku, a także bardzo często może dotyczyć jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe zaś jest bardziej niebezpieczne, gdyż w niemal 90 % powoduje utratę wzroku przez definitywną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok

Autor: Aaron Benitez
Źródło: http://www.flickr.com

Test Amslera pomaga stwierdzić, czy pacjent choruje na zwyrodnienie plamki żółtej – Leczenie może spowolnić postęp przypadłości, lecz najważniejsze w tym wypadku jest jej szybkie wykrycie. W suchym zwyrodnieniu daje się leki polepszające ukrwienie i nakazuje się pacjentowi wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak również zmniejszyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się niewłaściwe naczynia krwionośne.

Zainteresowała Cię tamta wiadomość? Jeśli masz ochotę przeczytać więcej, sprawdź na witrynie (https://www.crstargard.pl/terapia/) inne artykuły, one też będą na opisywany temat.

Są też nowe metody, jakie polegają na dogałkowym podawaniu lekarstw. Mogą one przyhamować pogłębianie AMD (proces leczenia).

Jeżeli w związku z tym dostrzegłeś u siebie trudności w czytaniu, masz kłopot z widzeniem centralnym, linie proste są zniekształcone, a krawędzie rozmyte bądź nie jesteś w stanie stosownie odróżniać kolorów, musisz jak najszybciej pójść do okulisty, aby zweryfikować, co ci dolega.