Czym jest i w jaki sposób leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Jednym z powszechnie występujących zaburzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej – szczególnie wśród osób po 50 roku życia, żyjących w krajach wysokorozwiniętych. Czym się charakteryzuje i jak odbywa się leczenie?

Warto wyjaśnić, czym jest sama plamka żółta. To w istocie mały obszar,

wzrok

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

zlokalizowany w centrum siatkówki oka, który u każdego człowieka odpowiada za prawidłowe centralne widzenie oraz sposobność|stoi na straży właściwego centralnego widzenia i możliwości zauważania szczegółów, jak również rozróżniania kolorów. To konieczne w trakcie czytania, jazdy samochodem czy oglądania TV, kiedy te zdolności są stanowczo potrzebne. Przez zwyrodnienie dochodzi do coraz znaczniejszego pogorszenia widzenia chorego, aż całkiem straci on możliwość centralnego widzenia i wobec tego zdolność do realizowania wyżej wskazanych czynności.

Zwyrodnienie zachodzi powoli, a jako że jest bezbolesne, wielu sądzi, iż to zwyczajne pogorszenie wzroku. Jedynie w niewielu przypadkach proces ten jest szybszy. Wyróżnia się 2 rodzaje zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyka więcej ludzi i nie prowadzi do niemałego upośledzenia w zmyśle wzroku, a także bardzo często może dotyczyć jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe zaś jest bardziej niebezpieczne, gdyż w niemal 90 % powoduje utratę wzroku przez definitywną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok

Autor: Aaron Benitez
Źródło: http://www.flickr.com

Test Amslera pomaga stwierdzić, czy pacjent choruje na zwyrodnienie plamki żółtej – lexum.pl/zwyrodnienie-plamki-zoltej.htmlLeczenie może spowolnić postęp przypadłości, lecz najważniejsze w tym wypadku jest jej szybkie wykrycie. W suchym zwyrodnieniu daje się leki polepszające ukrwienie i nakazuje się pacjentowi wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak również zmniejszyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się niewłaściwe naczynia krwionośne. Są też nowe metody, jakie polegają na dogałkowym podawaniu lekarstw. Mogą one przyhamować pogłębianie AMD (proces leczenia).

Jeżeli w związku z tym dostrzegłeś u siebie trudności w czytaniu, masz kłopot z widzeniem centralnym, linie proste są zniekształcone, a krawędzie rozmyte bądź nie jesteś w stanie stosownie odróżniać kolorów, musisz jak najszybciej pójść do okulisty, aby zweryfikować, co ci dolega.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*