Wady wymowy u brzdąców bywają stosunkowo częste — trzeba je skonsultować z doktorem

Szkraby posiadają własne tempo w uczeniu się wymowy — jednak, kiedy coś nam nie daje spokoju, należy iść z tym do logopedy.
Jeśli nasz berbeć mówi niezbyt wyraźnie lub ma problemy z wymówieniem konkretnych dźwięków, to nie należy panikować.

Nordic walking, park, spacer

Autor: iStock
Źródło: iStock
Wafelki TikTak

Autor: GMFRK
Źródło: GMFRK

Przez jakiś czas warto obserwować dziecko, delikatnie je poprawiać, ale nie strofować, aby się nie zamknęło w sobie. Jednak, jeżeli zauważymy, że rówieśnicy naszego szkraba mówią już bez jakichkolwiek błędów, a u naszego brzdąca problem z wymową wciąż jest niezmienny albo się pogarsza, to trzeba iść do specjalisty. Trzeba popytać znajomych i członków rodziny, gdyż może mieli ten sam problem ze swoimi pociechami. Zawsze lepiej udać się do lekarza, którego ktoś nam polecił. Wówczas jesteśmy pewni, że jest to dobry fachowiec. Logopeda powinien przeprowadzić najpierw rozmowę z nami, a później zająć się naszym szkrabem. Musi sprawdzić, czy faktycznie jest powód do niepokoju, czy jedynie nasz brzdąc wolniej rozwija aparat mowy. Jeżeli powie, że powinniśmy rozpocząć terapie, to wskaże częstotliwość wizyt. Nasz osesek na pewno będzie otrzymywał do nauki różne wierszyki, które będą naszpikowane ciężkimi wyrazami. Będzie też pewnie musiał mieć notatnik. Zatem duża praca nad poprawą wymowy naszego dziecka będzie także na naszych barkach.

To my w domu będziemy musieli wspólnie uczyć się rymowanek i wyrazów. Jeśli nie poświęcimy dziecku dość dużo uwagi oraz stwierdzimy, że spotkania z doktorem powinny wystarczyć, to polski lekarz będzie trwało znacznie dłużej.