Czym jest olej przekładniowy? Kiedy go wymienić?

Wszyscy kierowcy wiedzą, czym jest olej silnikowy, jak kontroluje się jego poziom, gdzie można go kupić i jak dolać. Nie każdy wie za to analogiczne rzeczy o oleju przekładniowym.

olej przekładniowy
Jeśli mamy niewiele kontaktu z mechanikami samochodowymi, możemy nawet nie pamiętać tego, że jest on potrzebny do jazdy. Bo skąd? Kończący się olej przekładniowy nie skutkuje groźnym dymieniem silnika, nie da się także sprawdzić jego poziomu. Zwyczajnie po pewnym czasie narastających niedogodności skrzynia biegów ulegnie awarii.

Opisany temat opisaliśmy mając na myśli Twoje potrzeby. Czekamy na twoją opinię, czy podoba Ci się wpis. Daj nam znać – przejdź do strony (https://www.szkolagimnastyki.lublin.pl/cennik) !

Każdy kierowca powinien mieć przynajmniej minimum wiedzy na ten temat.

Wybór

Autor: Gabriel
Źródło: http://www.flickr.com
Olej przekładniowy służy do smarowania skrzyni biegów i mechanizmów różnicowych w samochodzie. Niezależnie od typu skrzyni biegów, jest ona naprawdę skomplikowanym mechanizmem, o który trzeba, bo jego zmiana jest kosztowna. Olej przekładniowy jest sposobem jego ochrony. Zmniejsza tarcie nasmarowanych mechanizmów, zapobiega korozji i zanieczyszczeniom, redukuje zużywanie się części, odprowadza ciepło. Są to faktycznie istotne funkcje i z tego powodu trzeba pamiętać o jego dolaniu i wymianie.
tabletki

Jak dobrać olej? Kiedy powinniśmy to zrobić? W zasadzie wystarczy trzymać się zaleceń producenta samochodu i powinniśmy dłużej nie mieć problemów ze skrzynią biegów. Wskazówką do wymiany oleju może być opór przy zmianie biegów. Odpowiednio wybrany i wymieniany olej przekładniowy z pewnością przedłuży jej żywotność.

Nawet gdy wytwórca auta nie daje wskazówek na temat wymiany oleju (zatem powinien on wystarczyć na cały okres użytkowania), powinno się go wymieniać i pamiętać, że im bardziej skomplikowana jest przekładnia, tym częściej trzeba to robić. Zatem przy manualnej skrzyni biegów nie będziemy się martwić o olej przekładniowy z taką częstotliwością, jak w przypadku automatycznej. To bez wąpienia wydłuży trwałość skrzyni biegów.