O jakich sprawach warto wiedzieć przy wyborze psychologa?

Jeżeli poszukujesz aktualnie dobrego psychologa i chcesz, żeby pomógł on Ci w rozwiązaniu Twojego kłopotu, to dobrze jest się właściwie do takich poszukiwań przygotować.
Aktualnie nie jest to zbyt trudne zadanie, jednak odnalezienie osoby, która po pierwsze będzie fachowcem to nie lada kłopot.

recepty

Źródło: flickr.com
Często można usłyszeć zdania mówiące, że ktoś był już u psychologa i mu to nie pomogło lub, że jest to po prostu strata czasu. Po pierwsze trzeba zweryfikować, czy konkretny psycholog ma dyplom magistra psychologii i czy jest lekarzem psychiatrii.

Prezentowany artykuł porusza rzeczywiście istotnie kwestie, jednak zobacz poza tym tamto źródło (https://zdrowe-jelita.com/badania/psychoterapia-grupowa/) – z pewnością stwierdzisz, że są wartościowe.

Aktualnie w Polsce każdy ma prawo otworzyć własny gabinet terapeutyczny, nawet przykładowo informatyk, murarz lub krawcowa. Nic więc dziwnego, że często opinie o psychologach są przeróżne. Żeby unikać jakiegokolwiek rozczarowania, trzeba dowiedzieć się, czy osoba do której się udajemy skończyła adekwatne studia. Muszą to być naturalnie studia magisterskie w zakresie socjologii a najlepiej o specjalności wiążącej się z terapią. Mogłyby to być też studia medyczne.

kobieta

Autor: pr-zone.pl
Źródło: pr-zone.pl
Kolejną kwestią jest to, żeby zwrócić uwagę na nurt terapeutyczny, w jakim pracuje konkretny specjalista. Nie każde podejście jest odpowiednie dla każdego zaburzenia. Jeżeli chodzi o sprawy jak przykładowo depresja, schizofrenia paranoidalna albo zaburzenia osobowości, nurt terapeutyczny posiada wielkie znaczenie. Znaczy to, że idealne oraz udokumentowane rokowania przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Jeśli zainteresowało Cię dobry psycholog Łódź jest miastem, w którym go znajdziesz. Należałoby w takiej sytuacji sprawdzić, czy ma on dyplom psychologa lub czy jest w czasie psychoterapii.

Ukończenie kilkuletniego dodatkowego kursu z psychoanalizy i uzyskanie odpowiedniego dyplomu nie jest przymusem, jednak znacznie powiększa prawdopodobieństwo, że taki psycholog jest rzeczywiście osobą dobrze wykształconą.