Przepis na zdrowe śniadanie, czyli jak zdrowo i apetycznie rozpocząć dzionek

Specjaliści od żywienia już od dawien dawna przekonują, że śniadanie jest kluczowym posiłkiem podczas dnia. Ma dawać wielką energię, gwarantować sprawność umysłu i tę fizyczną oraz wspomóc prawidłowy rozwój naszych szkrabów i młodzieży.

Sporządzanie zdrowego posiłku wymaga oczywiście pewnej kompetencji, ale tę z powodzeniem można zdobyć czytając książki (nawet te kulinarne) lub przeglądając stosowne artykuły na stronach www lub w periodykach. Z drugiej strony nie trzeba być jednak specjalistą w zakresie żywienia, aby postawić na ławie posiłek równie pożywny, jak i apetycznie wyglądający. Coraz częściej stosuje się olej kokosowy, który idealnie nadaje się do pieczenia i smażenia np. naleśników, a nawet jajecznicy na śniadanie. Warto dowiedzieć się więcej: więcej szczegółów.

śniadanie

Autor: ZT Bielmar
Źródło: ZT Bielmar

Przepis na zdrowe śniadanie będzie zależeć między innymi od: pory roku, stanu zdrowia członków rodzinki, grubości portmonetki, dostępności produktów na rynku bądź plonu w przydomowym ogrodzie warzywnym. Niezwykle istotne jest, aby opracowując jadłospis nie zapominać o jego ciągłym uatrakcyjnianiu. Po pierwsze jednostajność nie należy do repertuaru zdrowych obyczajów, a po drugie, nie każdy będzie zauroczony podanym trzeci raz z rzędu białym serkiem z rzodkiewką i szczypiorkiem.

W praktyce przepis na zdrowe śniadanie sprowadza się do wypunktowania produktów, które mają wejść w skład posiłku lub podania spisu tych niemile widzianych. Warto zainwestować w bardzo dobry gatunkowo nabiał. Węglowodany w nim zawarte sprawią, że nie braknie nam wigoru podczas wykonywania codziennych, nawet najmniej zajmujących, czynności.

W internecie jest sporo bardzo interesujących informacji – jeżeli masz ochotę poznać następny – sprawdź na witrynie a nie będziesz żałować!

Z jajek zrobimy smaczną, pożywną jajecznicę, a żółty ser będzie fantastycznym dodatkiem do kanapek (sprawdź proste przepisy na zdrowe śniadanie). Nie możemy także zapominać o cukrach, już od podstawówki uczą nas, że cukier jest niebezpieczny i szkodzi zdrowiu. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy nie możemy żyć bez cukru? Jest proste rozwiązanie, istnieje bardzo dużo zamienników, które w smaku są takie same jednak skład jest całkowicie inny. Sprawdź:

Zazwyczaj kupujemy białe pieczywo, tymczasem o wiele zdrowsze jest to ciemne. W dobrych piekarniach wybór jest ogromny, od tych całkiem niepozornych chlebów, po smakowicie wyglądające bułki z ziarnami. A obok pieczywa zawsze można zjeść zupę mleczną lub kulki zbożowe o smaku czekoladowym.

śniadanie

Autor: AnnieAnniePancake
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu domowników jeszcze dobrze nie otworzy oczu, a już pomyśli o odurzającej, świeżo parzonej kawie. Tymczasem wybór tych o wiele zdrowszych płynów jest tak ogromny, że nawet tradycyjna herbata powoli trąci myszką. Ustępuje miejsca sokom pomarańczowym, mleku, kakao, kawie ze zbóż. Tym samym przepis na zdrowe śniadanie poszerza się o nowy asortyment towarów.

W zapale rannych przygotowań nie wolno zapominać, że czas na spożycie śniadania jest święty. To posiłek, którego nie spożywa się w pośpiechu, w pozycji stojącej, jak kebaby kupione w budce z fast foodami. Nawet jeśli nie mamy czasu na przygotowanie to lepiej kupić wcześniej gotowe danie np. , ale za to zjeść w spokoju i bez pośpiechu. Przepis na zdrowe śniadanie musi również uwzględniać chociaż półgodzinną przerwę w porannej krzątaninie.