W jakich wypadkach można liczyć na wsparcie endokrynologa?

Aktualne tempo życia jest zwykle jednym z czynników, które mogą powodować rozmaitego rodzaju trudności ze zdrowiem. Warto jednak być świadomym, że znaczna liczba dolegliwości, za które zwyczajowo winimy przepracowanie bądź nerwy, może mieć przyczynę hormonalną. Mnóstwo osób uskarża się np. na nerwowość czy huśtawkę nastrojów – po dokładnym zbadaniu przez dobrego lekarza okazuje się jednak, że te objawy powodowane są właśnie przez wadliwe działanie gruczołów. Nie można jednak za wszystkie kłopoty ze zmęczeniem czy utratą wagi obwiniać tylko hormonów. Takie problemy mogą mieć dużo innych przyczyn – żeby jednak mieć świadomość, w jakich wypadkach rola hormonów jest ważna, warto pamiętać o najczęściej spotykanych objawach zewnętrznych, które mogą świadczyć o niedomaganiach hormonalnych.

usg

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej znanych problemów, które mogą być spowodowane złą pracą hormonów, jest dość szybki spadek bądź wzrost masy ciała. Zjawisko to można łatwo przeoczyć, gdyż wiele osób prowadzi nieregularny tryb życia i okresowo zmienia masę ciała, ponadto duże znaczenie ma w takim wypadku stres lub pozostałe choroby, które także mogą mieć te same objawy. Można przypuszczać, że hormony są przyczyną sprawczą głównie wtedy, gdy poza problemem z wagą pojawiają się dodatkowe dolegliwości, które wcześniej nas nie dotyczyły, takie jak wypadanie włosów, duża potliwość, chwiejne nastroje, czy większa drażliwość sprawdź moją stronę.

Jeśli zaobserwujemy kilka z wymienionych objawów, wtedy właściwym lekarzem będzie dla nas endokrynolog, czyli ekspert zajmujący się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednym z najistotniejszych problemów, na które może narażona być osoba chora, jest zwykle to, że ona sama błędnie upatruje źródło dolegliwości nie w zaburzeniu hormonalnym, a w kłopotach natury psychicznej.

Zainteresował Cię wpis artykuł? To przejdź do serwisu, by zaznajomić się z ciekawymi info na omawiany temat, jakie dla Ciebie opublikowaliśmy.

Podejrzenia te są powodowane faktem, że wiele objawów może towarzyszyć zarówno chorobie hormonalnej, jak i psychicznej (jak depresja, obniżone libido, trudności ze skupieniem, osłabienie pamięci, zbyt twardy lub zbyt płytki sen).

Nie wahaj się dłużej – zweryfikuj propozycję , jaką dla naszych klientów przygotowaliśmy. Uwzględniliśmy wszelkie potrzeby naszych konsumentów!

Aby uniknąć problemów związanych z fałszywym rozpoznaniem choroby nie należy zwlekać, lecz pójść do eksperta – najgorszym rozwiązaniem jest odwlekanie wizyty u lekarza.