Choroba wzroku – wykorzystywane na chwilę obecną sposoby leczenia

Do najczęściej występujących wad wzroku, które w zdecydowanej większości przypadków są poddawane leczeniu zalicza się wady refrakcji oraz zaćma. Refrakcja jest to zjawisko , które polega na tym, że promieniowanie świetlne podczas przechodzenia z jednego obiektu na inny załamują się i dzięki temu tworzą w drugim obiekcie obraz. W przypadku oka światło przebiega przez rogówkę oraz soczewkę, potem ulega załamaniu, aby na końcu ogniskować się na siatkówce. W przypadku nieodpowiedniego kształtu oka, promienie świetlne są ogniskowane w nieodpowiednim miejscu.

badania wzroku

Autor: iStock
Źródło: iStock

Tego typu wada określana jest mianem wady refrakcji, a w języku potocznym określa się ją jako wadę wzroku. Korekta refrakcji pozwala na leczenie takich wad, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

Jeżeli chcesz zgłębić większą ilość informacji na ten temat – odsyłam do witryny (http://ursynow-specjalisci.pl/lekarze-specjalisci/ginekolog/), ponieważ znajdziesz na niej dokładne dane, które wyjątkowo Cię zaciekawią.

Dodatkowo korekta refrakcji może objąć również tak zwaną starczowzroczność. Korekta refrakcji może odbywać się przy wykorzystaniu porządnie dobranych szkieł okularowych lub przy zastosowaniu soczewek kontaktowych. Naprawdę dużą popularnością cieszą się także metody laserowej korekcji wad widzenia związanych z nieprawidłową refrakcją. Z kolei zaćma należy do bardzo często atakujących chorób oczu (zamów korekta powiek z dziegielewska.eu/) u osób w podeszłym wieku – link do kliniki. Dość rzadko może występować także u młodych ludzi, a nawet u dzieci. W przypadku leczenia przeprowadza się najróżniejsze operacje na zaćmę. U osób stosunkowo młodych zaćma pojawia się zazwyczaj jako konsekwencja najróżniejszych urazów lub w przypadku zaburzeń o charakterze metabolicznym. Może być to także choroba wrodzona. Na chwilę obecną zaćma diagnozowana jest coraz częściej, a towarzyszące jej zmętnienie soczewki oka zaburza możliwość kształtowania obrazów o idealnej jakości na siatkówce oka – operacje zaćmy.

okulary

Autor: Santiago Matan
Źródło: http://www.flickr.com

Jedynym przynoszącym dobre rezultaty sposobem leczenia są operacje na zaćmę. W ich trakcie przeprowadza się wymianę zmętniałej soczewki na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Dzięki rozwojowi nowoczesnej medycyny zabiegi mające na celu leczenie zaćmy są praktycznie bezbolesne dla pacjentów i w zasadzie nieinwazyjne (ceny operacji zaćmy). Rozwój technologii oraz materiałów wykorzystywanych w czasie operacji sprawił, że czas powrotu do normalnego funkcjonowania uległ istotnego skróceniu. Operacja zaćmy na chwilę obecną jest zaliczana do zabiegów ambulatoryjnych, a sam zabieg nie trwa dłużej niż 20 minut, a zaraz po nim pacjent może samodzielnie wyjść z kliniki.