Sałatki z makaronem smakowite na lato

W okresie panowania wysokich temperatur w naszej diecie rządzą posiłki lekkie i niskokaloryczne. Jemy mniej niezdrowych tłuszczowych potraw, wymieniając je na przyjazne dla organizmu warzywa, owoce czy delikatne pieczywo.

sałatka grecka

Autor: www.SmakProstoty.pl
Źródło: www.SmakProstoty.pl

Latem na polskich stołach nierzadko pojawiają się też sałatki oraz surówki.

Odkryj kolejne pokrewne niezwykle przydatne źródło informacji na opisywany problem – kliknij tu oraz poznaj więcej w tekście.

Jednymi spośród najczęściej przyrządzanych są sałatki z makaronu. Prawidłowo przyrządzone tworzą odżywczy a także niskokaloryczny pokarm, który na długo pozostawia uczucie sytości w naszym żołądku.

Sałatka z makaronem, na przekór pozorom, nie stanowi bomby kalorycznej. W każdym razie nie dzieje się tak z powodu zawartości makaronu. Zwłaszcza, jeżeli w miejsce pszennego, wybierzemy pełnoziarnisty Jest to bowiem składnik zawierający przede wszystkim węglowodany i białko. Poza tym podczas poddawania obróbce termicznej pochłania on wodę, dzięki czemu trzykrotnie zwiększa swą masę. Istnieje wprawdzie kluczowy wymóg – sałatka z makaronem winna być zrobiona z makaronu al dente. Wówczas nasz organizm dłużej zamienia skrobię na glukozę, ze względu na co uczucie sytości zostaje na dłużej.

Odmiennie stan rzeczy wygląda w przypadku wzbogacania sałatki z makaronu wysokokalorycznymi dodatkami bądź sosami. Najpopularniejszym przykładem jest majonez. Sałatka z makaronem i majonezem nie będzie pożądanym posiłkiem, jako że bogata jest w dużo bezwartościowych, powodujących przybieranie na wadze kalorii. Nie zmieni tego nawet makaron spożywany al dente. Sałatka z makaronem i majonezem może być spożywana jedynie przez osoby nie borykające się z nadwagi i również niezbyt często.

Sałatka tego typu często zawiera gwiazdki z makaronu. Ze względu na nieduże rozmiary bardzo dobrze komponują się z pokrojonymi w kostkę warzywami, czy pieczonymi kawałkami mięsa. Gwiazdki z makaronu znakomicie pasują również do zup. Zapewne niejeden z nas pamięta takowe z dzieciństwa przygotowywane przez mamę lub babcię. W tamtym czasie makaron sporządzano przeważnie we własnym zakresie. Obecnie ta czynność odchodzi do lamusa, a kształty, formy oraz dodatki zawarte w makaronach przyprawiają o zawrót głowy.