Dbamy o dziecka: metody rozwoju oraz rehabilitacji maluchów

Dziecko już od pierwszych chwil swojego przyjścia na świat musi uczyć się właściwego odbierania bodźców z z zewnątrz oraz należytych mechanizmów ruchowych. Stąd bierze się ogromna popularność zajęć z integracji sensorycznej i terapii metodą Bobath.

Nieprawidłowości sensoryczne

dziecko bawiące się maskotką

Autor: Thomás
Źródło: http://www.flickr.com

mogą skutkować trudnościami w zachowaniu dziecka, w tym wywoływać kłopoty społeczne i emocjonalne, lub trudności w uczeniu się. Aby pomóc dziecku w osiągnięciu zdolności do odczuwania i rozumienia bodźców dostarczanych przez zmysły warto przyjść na zajęcia z integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna to w skrócie odpowiednia organizacja wrażeń sensorycznych, które pochodzą ze zmysłów. Spotkania z owej tematyki pozwalają dziecku w adekwatnym i racjonalnym reagowaniu na wymogi środowiska, w postaci ruchowej bądź myślowej. Integracja sensoryczna wpływa na rozwinięcie konkretnych umiejętności na dalszych etapach życia dziecka. Jeśli zatem ciekawi nas temat taki jak integracja sensoryczna, Warszawa oferuje kilka miejsc, gdzie dzieci mają okazję współpracować z certyfikowanym terapeutą.

Natomiast nadmieniona na początku Bobath została wypracowana w Wielkiej Brytanii przez duet Bertę i dr. Karla Bobathów. Na samym początku małżeństwo zajmowało się pracą z dorosłymi, którzy borykali się z problemami uszkodzeń mózgu w czasie II wojny światowej, natomiast z z biegiem lat Bobathowie zaczęli pracować z dziećmi. Warto sprawdzić: źródło: . Niezmiennie w tej pracy pasjonowało ich wprowadzanie całego ciała w ruch, bo wówczasj mogli badać patologiczny rozkład napięcia mięśni, szukając równocześnie dróg normalizacji tych napięć. Zaciekawiona owymi badaniami lekarka ( przychodniazycie.pl/301,Endokrynolog.html ) Kong zaprosiła do wspólnej pracy fizjoterapeutkę M. Quinton, by wspólnie w Szwajcarii utworzyć zespół specjalistów ćwiczących z dziećmi z rozmaitymi problemami ruchowymi. Te dwie panie poniekąd zrewolucjonizowały pojmowanie prawidłowego rozwoju niemowląt, tworząc terapię, w czasie której maluch uczy się właściwych mechanizmów odruchu postawy. Tę właśnie terapię

dziecko

Autor: MichaelaPhotos.
Źródło: http://www.flickr.com

nazwały NEURODEVELOPMENT THERAPY – BOBATH.

Metoda NDT polega na dogłębnym rozumieniu właściwego rozwoju ruchowego niemowląt i obecnie praktykowana jest również w Polsce. Metoda Bobath dla dzieci w Warszawie to zajęcia, w czasie których specjalista wychamowuje błędne wzorce ruchowe i uczy prawidłowych, reguluje napięcia mięśni. Niezwykle istotne jest tu indywidualne podejście terapeuty do małego pacjenta. Metoda Bobath dla dzieci w w Warszawie pozwala prowadzić prawidłowy ruch tak długo, póki dziecko samodzielnie nie przejmie ruchu najbardziej zbliżonego do prawidłowego oraz wyuczony ruch przekształci w funkcję na swój użytek.