Kiedy może pomóc psycholog dziecięcy? Jak wygląda psychoterapia dziecięca? Jakie zachowanie dzieci są niepokojące?

Czasem zdarza się, iż nie tylko dorośli potrzebują pomocy psychologa w ciężkich chwilach. Wymagają jej również najmłodsi, jacy nie radzą sobie z bardzo traumatycznymi przeżyciami, lub zwyczajnie z trudnościami dnia codziennego. Kiedy zgłosić się do takiego specjalisty?

smutny chłopiec

Autor: Centrum Komunikacji Gordona,
Źródło: Centrum Komunikacji Gordona,
Dość częstym problemem, gdy przydatny jest psycholog – wejdź – dziecięcy, są sytuacje kiedy dziecko nie mówi, lub mówi bardzo mało. Takie problemy zdarza się, że dotyczą bardzo małych dzieci około dwóch lat, jakie jeszcze nie gaworzą. Tak samo jak starszego dziecka, które mówi zaledwie pojedyncze słowa. Czasami pomoc logopedy pomaga, natomiast niestety czasem jest tak, iż za tego typu problemami kryją się inne przyczyny. Problem bowiem może być psychologiczny. Psycholog dziecięcy jest w stanie ocenić to jak rozwija się dziecko i pomoże odnaleźć źródło problemów – więcej na >.

Czasami przyczyną, dla jakiej idziemy do psychologa jest dziwne zachowanie pociechy. Natarczywe obgryzanie paznokci, to zapewne jedno z częściej niepokojących rzeczy. Natomiast są także takie jak uderzanie głową o podłogę, jąkanie jak również wyrywanie włosów z głowy. Dzieciaki często mają trudności z rozładowaniem napięć. Nie umieją sobie jeszcze dobrze poradzić ze stresującymi sytuacjami. Czasem pomimo wielkich chęci, rodzic nie widzi przyczyny tego typu zachowania. Psycholog jest w stanie skutecznie w tego typu sytuacjach pomóc.

Czasem w momencie większych problemów albo traum przyda się dziecięca psychoterapia. Różni się ona bardzo od tej, na którą uczęszczają dorosłe osoby. Dziecko Tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że uczestniczy w terapii. Spotkanie wygląda raczej jak rodzaj zabawy, z dużą ilością różnych aktywności. Jest i malowanie, i tańczenie i granie scenek. Bardzo duża rolę w takiej psychoterapii mają do spełnienia też rodzice. Psychoterapia przydaje się, gdy dziecko ma lęki, ma fobie czy nerwice. Na tego typu zajęciach dzieciaki uczą się w jaki sposób rozwiązywać swoje problemy oraz nabierają pewności siebie. Warto skorzystać z takiej pomocy, by wesprzeć naszą pociechę w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

psychologia

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Jest jeszcze wiele innych sytuacji, kiedy pomoc psychologa albo dziecięcego psychoterapeuty jest ogromnie istotną rzeczą. Nie można lekceważyć tego, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Czasami, opiekunom ciężko jest popatrzeć z boku i dostrzec przyczynę problemów. Wtedy pomóc może właśnie specjalista – na czym polega psychoterapia.