Z jakich powodów już od maleńkości należy dbać o swoje zęby, z jakiego rodzaju konsekwencjami liczyć się należy w przypadku zaniedbań.

Zdecydowana większość maluchów słucha codziennie rano i wieczorem, że muszą porządnie umyć wszystkie zęby. I większość z nich niestety nie zawsze prawidłowo te zęby myje, bo jest to albo zbyt krótko, albo w niewłaściwy sposób. Niektóre wręcz świadomie nie pamiętają o tym, idąc do łóżka bez ich umycia, co nie jest niestety właściwe, bowiem właśnie nocą, kiedy nie ma odpowiedniego wydzielania śliny próchnica najszybciej się rozwija.

Sprzęt dentystyczny

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli do tego się dorzuci codzienne nieodpowiednie jedzenie, oparte głównie na dużej ilości słodzonych napojów i słodyczy, to przepis na problemy z zębami na starsze lata gotowy. Z tego też powodu trzeba już od maleńkości wykształcić w dzieciach odpowiednie nawyki i kontrolować, aby myły żeby tak jak należy, a poza tym regularnie odwiedzać dentystę na przeglądy.

W czasie nich stomatolog sprawdzi dokładnie stan zębów, a jeżeli pojawią się jakieś dziury, to zaplanuje najlepsze leczenie. Przy małych ubytkach ich załatanie jest tanie i szybkie, należy się więc tym zająć od razu a nie czekać, żeby problemy się powiększyły. Sporo osób zaniedbując sobie stan zębów może jednak doprowadzić do tego, że w którejś chwili są one tak uszkodzone, że nadawać się będą albo do usunięcia, albo na leczenie kanałowe.

Na szczęście współczesna technika stomatologiczna radzi sobie z tego typu przypadkami, choć ogólnie rzecz biorąc protetyka (ciekawy artykuł od: plock.centrumdemed.pl/protetyk-protetyka/) Wałbrzych jest dość kosztowna, znacznie taniej wychodzi jednak regularne pilnowanie stanu zębów. Załatanie niedużej dziurki to najczęściej koszt co najwyżej stu złotych i w zasadzie jedna wizyta na fotelu, zaś na odbudowę całego zęba trzeba wydać przynajmniej kilkaset złotych, a nierzadko i kilka tysięcy.

Z dużymi wydatkami trzeba się także liczyć, jeżeli ktoś chciałby poprawić sobie ułożenie zębów w ustach i ich wyprostowanie. W naszej służbie zdrowia bezpłatny ortodonta płock Wałbrzych przysługuje tylko dzieciom do lat trzynastu, więc jeśli ktoś później chciałby założyć aparat korygujący, to on również kosztuje co najmniej tysiąc pięćset złotych.