Jazda samochodem – o czym koniecznie trzeba pamiętać w kwestii zdrowia kierowcy?

Osoby, które pragną zdobyć prawo jazdy muszą wcześniej zaliczyć badania lekarskie. Badania lekarskie dotyczą nie tylko osób, które planują dopiero zdobyć prawo jazdy, ale również kierowców, którzy już je posiadają. Ten ostatni obowiązek odnosi się do kierowców zawodowych. Badania kierowców to również badania psychologiczne. Badania kierowców, które wykonuje uprawiony psycholog transportu składają się z dwóch części.

badania kierowców

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

Część pierwsza to wypełniany pisemnie test psychologiczny, część druga to test, który ma za zadanie ocenić sprawność psychoruchową kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii C i D, a więc osoby, które pracują jako kierowca zawodowy muszą wykonać jeszcze inne badania. Do badań , które zaliczane są do obowiązkowych zalicza się badanie wzroku u okulisty oraz badania neurologiczne. W przypadku kierowców jeżdżących zawodowo wymagane jest wykonywanie także badań o charakterze ogólnym, które są w stanie wykazać, czy osoba ta choruje na przykład na cukrzycę. Osoby chorujące na cukrzycę mogą mieć problemy z uzyskaniem zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, który wyrazi zgodę na kontynuowanie pracy w zawodzie kierowcy. Osoby, które dużo czasu spędzają prowadząc samochód naprawdę często uskarżają się na bóle pleców. Dolegliwości pleców są nawet uznane za jedną z chorób zawodowych , która dotyka kierowców. Powinni więc oni dbać naprawdę mocno o swój kręgosłup. Jedną z form dbałości jest rehabilitacja kręgosłupa. Profesjonalna rehabilitacja kręgosłupa obejmuje dużo ćwiczeń, z których niektóre każdy kierowca może wykonywać w zaciszu domowym. W dbałości o kręgosłup każdy , kto wykonuje zawód kierowcy powinien troszczyć się także o to, aby jego postawa podczas jazdy była odpowiednia.

Sprawdź także: emg kraków

rehabilitacja kręgosłupa

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy kierowca powinien siedzieć w mając wyprostowane plecy, a jego kolana muszą znajdować się niżej od miednicy. W czasie pobytu w domu osoby, które pracują jako kierowca powinni unikać siadania w głębokich fotelach, kręgosłup naprawdę tego nie lubi. Po zakończonej pracy warto na kilka, kilkanaście minut położyć się na podłodze podnosząc nogi wyżej. Taka pozycja pomaga rozluźnić mięśnie kręgosłupa, zapobiegnie bólom pleców , kiedy prowadzi się samochód. za sprawą tego kierowca może skoncentrować się na pracy, a nie na tym, że coś boli.

Sprawdź także: https://www.rehabilitacje.org/sollux