Fakty i mity o lekach przeciwbólowych. Co powinniśmy wiedzieć, ażeby stosować je właściwie?

Nikt nie jest od nich wolny, każdy jest zmuszony czasami wykorzystać ich pomoc. Leki, gdyż o nich mówimy, są nieodzowne, gdy chorujemy lub doskwiera nam ból. Najczęściej sięgamy po nie bez konsultacji, gdyż boli nas głowa lub brzuch, gdy niedobrze się czujemy. Jeśli jest naprawdę niedobrze idziemy do lekarza, który przepisuje nam określony medykament na receptę.

Pomimo to, nawet nie za bardzo szkodliwe leki potrafią zaszkodzić, jeśli będziemy je stosować nieuważnie i bez kontroli. Co więc uczynić, aby korzystać z leków, ale nie przesadzić? Co trzeba wiedzieć o lekach przeciwbólowych?

tabletki2

Źródło: http://www.sxc.hu

Wielu przykładowo uważa, że aspirynę możemy podawać małym dzieciom. To oczywiście nieprawda. Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy i w naszym kraju nie powinniśmy jej podawać dzieciom do lat dwunastu, zaś w Wielkiej Brytanii nawet do szesnastu lat. Dlaczego? Lek (zobacz artelac) ten może wywołać bardzo niebezpieczny zespół Reye’a, czyli chorobę która powoduje patologiczne zmiany w wątrobie i mózgu. Ponadto, kiedy doskwiera nam faktycznie mocny ból to nie możemy mieszać leków. Często bowiem w takim momencie bierzemy większą dawkę lub próbujemy różnych preparatów. Nie powinniśmy tego robić, a lekarze szczerze ostrzegają przed mieszaniem ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego.

tabletki

Źródło: http://www.sxc.hu

Kolejnym mitem rozpowszechnianym dość często jest pewność, iż leki może brać każdy. To oczywiście też błędne myślenie, ponieważ jeśli jesteśmy chorzy na serce lub mamy problem z wątrobą, to niektóre leki przeciwbólowe mogą być dla nas niebezpieczne. Tak samo się może stać, gdy jesteśmy w ciąży. Wielką ostrożność musimy zachować zwłaszcza, gdy podajemy takie leki najmłodszym. Nie istnieje również uniwersalny lek dla każdej osoby. Jeśli szukasz informacji, poznaj szczegóły.

Mawia się również często, że najbardziej bezpiecznym medykamentem przeciwbólowym jest paracetamol. Jest w tym sporo prawdy, lecz pod warunkiem, iż przyjmujemy go w odpowiedniej dawce. To oznacza, iż nie można przekroczyć dziennego limitu, czyli więcej niż osiem razy 500 g dziennie. W większych dawkach ten lek (zobacz magnezin comfort) jest toksyczny.

Całe jednakże szczęście, iż jest na tyle pewny, iż mogą używać go małe dzieci, osoby z problemami sercowymi i kobiety w ciąży. Jednakowoż nie powinniśmy po niego sięgać w sytuacji, gdy mamy wrzody żołądka lub mamy chorą wątrobę. Poza tym lek wydaje się naprawdę przystępny dla wielu osób.