Borelioza – jak zabezpieczyć się przed kleszczami i co zrobić, gdy mimo powziętych środków ostrożności konieczne jest nam leczenie?

Lato to czas, kiedy z chęcią spędzamy wolne chwile pod gołym niebem. Jeździmy nad jezioro, do lasu, chodzimy na działkę i wylegujemy się na trawniku przed domem, nieraz nawet nie myśląc o zagrożeniach, które mogą na nas czekać. Jednym z najpoważniejszych są kleszcze, które mogą zarazić nas chorobą zwaną boreliozą.

W jakich sposób uchronić się przed zagrożeniem i co zrobić, jeżeli pomimo stosowania się do zaleceń, mamy kleszcza?

ukąszenie, borelioza

Autor: Chris Booth
Źródło: http://www.flickr.com

Rozpocznijmy od możliwych do użycia środków ochronnych, które mogą nam pomóc uniknąć ugryzienia wskazanego pajęczaka. Choć latem z reguły jest ciepło oraz słonecznie, to za każdym razem udając się do lasu albo na łąkę musimy włożyć długie spodnie oraz czapkę, na przykład z daszkiem. Mogą to być cienkie, przewiewne ciuchy, istotne, żeby zakrywały ciało oraz utrudniały kleszczom dostęp do niego.

Udało nam się przyciągnąć Twoją uwagę naszym intrygującym opisem? Rewelacyjnie. W takim razie zachęcamy – kliknij w link pizza piła i przenieś się do kolejnej witryny po detale.

Trzeba również pryskać się odpowiednimi preparatami, jakie teraz dostępne są w praktycznie każdym sklepie. Zabezpieczają nie tylko przed ugryzieniami kleszczy, lecz również innych owadów, na przykład komarów czy muszek.

Takiego środka należy używać co parę godzin, by zachować wysoki poziom ochrony. Zaś po powrocie z łona natury musimy się dokładnie obejrzeć, a najlepiej wziąć kąpiel, aby być pewnym, że żaden kleszcz nie chodzi po naszym ciele. Jeśli pomimo to na drugi lub kolejny dzień okazało się, że dostrzegliśmy tego pasożyta wgryzionego w naszą nogę, rękę albo inną część ciała, należy szybko pojechać do przychodni czy chirurga, który sprawnym ruchem go wyjmie – kliknij tutaj.

Lepiej nie robić tego na własną rękę, gdyż można nie wyjąć go w całości i pozostawić wbitą główkę. Kleszcze, tak jak wspomniano na początku, mogą być nosicielami różnych chorób, a najgroźniejsza jest borelioza. Z tej przyczyny po usunięciu kleszcza trzeba obserwować swoje ciało szukając rumienia wędrującego. Jeżeli dostrzeżemy, iż taki pojawia się na naszym ciele, niekoniecznie w miejscu ugryzienia, konieczne będzie zastosowanie antybiotykoterapii, którą zapisze nam lekarz. Należy ściśle stosować się do wskazań specjalisty, by nie dopuścić do powstania komplikacji.
Lato to okres radości oraz zabaw na świeżym powietrzu, ale powinniśmy uważać, aby nie przynieść z dworu niepożądanych pasożytów. Zatem każdego dnia sprawdzajmy swoje ciało, w szczególności na wczasach nad wodą, by nie dopuścić do ugryzienia przez kleszcze.