Jak poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi? Bardzo ważna jest pomoc fachowca, lecz również najbliższej rodziny

Stany lękowe, znane przede wszystkim jako fobie, są dość niepokojącym problemem. W wielu sytuacjach mogą one faktycznie utrudniać (lub nawet uniemożliwiać) normalne funkcjonowanie. Można je wprawdzie wyleczyć, jest to jednakowoż walka bardzo ciężka. Wymaga ona i czasu, i cierpliwości. Podstawa to właściwy psycholog albo gabinet psychologiczny Warszawa, jednakże nie tylko jego pomoc jest cenna.

Terapia u psychologa

Źródło: flickr.com
Osoba, której stany lękowe przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, wymaga także wsparcia ze strony najbliższych. Czemu ten kłopot jest tak poważny? Gdyż fobie, czyli nielogiczne, paraliżujące lęki, doprowadzają człowieka do wielu zachowań, które ciężko jest objaśnić zwyczajnemu człowiekowi.

Jakie to zachowania?Wiele zależy od tego, jakie zaburzenie lękowe dotknęło daną osobę. Czasem fobia pozwala w miarę normalnie żyć w społeczeństwie, wymaga jedynie dokonania kilku prostych zmian w swym życiu lub zrezygnowania z wykonywania niektórych czynności, np. z jazdy windą podczas klaustrofobii. Bywa jednakże i w ten sposób, że zaburzenie lękowe wymagają zrezygnowania z przeprowadzania tych czynności, bez jakich nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić w życiu.

Idealnym przykładem może tu być agorafobia, co oznacza lęk (sprawdź stronę) przed otwartą przestrzenią. Sprawia on, iż chory nie może opuścić mieszkania, a bardzo często doświadcza ataku paniki już przy drzwiach wyjściowych. Taka osoba ma trudności ze znalezieniem pracy, chociaż w dzisiejszym świecie narzędzia online mogą im znacznie pomóc (przeczytaj na stronie). Utrudnione są zakupy, wizyty u lekarza… Pozostałe fobie, jakie zdarzają się dość dosyć często, to straszny lęk przed niektórymi zwierzętami lub zaburzenia lękowe związane z wystąpieniami publicznymi.

Z jakich przyczyn biorą się takie problemy?
Fobie mogą wiązać się z niemiłymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz silnymi urazami psychicznymi. Niekiedy fobie tworzą się bez żadnej określonej przyczyny, co stanowi dla psychologów przedmiot gorliwych badań. Czy z takimi lękami jesteśmy w stanie wygrać? Walka z fobiami to ciężki proces, jednak postęp w medycynie i naukach mających związek z psychologią pozwala osiągać coraz bardziej wymierne rezultaty.

Dobry psycholog (sprawdź naszą propozycję) może pomóc choremu w walce z tym problemem w dość dużym zakresie. Ważne jest to, żeby metody leczenia dopasować do charakteru fobii, choć najczęściej stosowaną techniką jest tzw. „odczulanie”. Polega ono na konfrontowaniu chorego z tymi sytuacjami, których boi się najbardziej. Dość często stosuje się także leki przeciwlękowe oraz hipnozę, która może być pomocna w ustaleniu źródła lęków.